Kas yra žvynelinė?
Žvynelinė yra lėtinė neužkrečiama odos liga, kuria pasaulyje serga 1 iš 50 žmonių (visame pasaulyje iš viso daugiau nei 125 milijonai žmonių). Lietuvoje užregistruota apie 120 000 sergančiųjų.
Žvyneline susirgusių žmonių oda paveikiama uždegimo, joje susidaro sustorėję raudonos, besilupančių sluoksnių odos lopai. Šie lopai arba pažeidimai dažniausiai išryškėja ant galvos odos, alkūnių, kelių, rankų, pėdų ir lyties organų.
Kas sukelia žvynelinę?
Visų oda lupasi. Paprastai odos ląstelės subręsta ir nusilupa per 28-30 dienų.
Sergant žvyneline, tai įvyksta daug greičiau - per 3-4 dienas.Nesubrendusios odos ląstelės susikaupia odos paviršiuje, sudarydamos raudonus atpleišėjimus, kuriuos gali niežėti, taip pat jie gali plyšti ir kraujuoti.Manoma, kad šį procesą sukelia paties organizmo imuninė sistema.Jei sergate žvyneline, jos paūmėjimą gali sukelti kai kurie kasdieniniai dalykai, kurių reikėtų vengti: rūkymo, streso, alkoholio vartojimo, odos sužeidimų, kai kurių vaistų, pvz., ličio.
Kaip atrodo žvynelinė?
Žvynelinės rūšys skirstomos į penkis pogrupius, kuriems būdingi saviti odos pažeidimai:
- Plokštelinė; dažniausiai pasitaikanti rūšis - pakilę ir sustorėję odos plokštelės, padengtos sidabriškai baltais žvyneliais.
- Lašinė; antra pagal pasitaikymą rūšis smulkūs odos pažeidimai, panašūs į skysčio lašelius, daugiausia aptinkamus ant liemens, o kartais ant veido.
- Atvirkštinė; lygūs raudoni pažeidimai odos raukšlėse.
- Pustulinė; raudona, žvynuota, suskeldėjusi delnų oda su smulkiais pūlinėliais. Dažniausia pasireiškia ant pėdų ir delnų..
- Eritroderminė žvynelinė; sunkiausia (ir reta) forma; didelių odos sričių paraudimas ir patinimas.
Žvynelinė taip pat gali išryškėti ant rankų ir kojų pirštų nagų: nagai sustorėja, susidaro įdubimai, jie praranda spalvą. Kai kuriems žvyneline sergantiesiems gali išsivystyti sąnarių uždegimas, vadinamas žvyneliniu artritu.
Kodėl aš susirgau žvyneline?
Žvynelinė - dažnai paveldima, bet teoriškai staiga gali prasidėti bet kam. Nėra būdo prognozuoti, kam pasireikš žvynelinė. Nieko negalima padaryti, kad jos išvengtumėte.
Ar žvynelinė užkrečiama?
Ne! Žvynelinė nėra užkrečiama, tai ne infekcinė liga. Žvynelinės neįmanoma pernešti ar perduoti nuo vieno žmogaus kitam.
Ar galima žvynelinę išgydyti?
Kol kas ne.
Ar galima žvynelinę gydyti?
Taip, gydymu žvynelinę galima prislopinti.
Egzistuoja keturi pagrindiniai šios ligos gydymo būdai: Pagrindiniai žvynelinės gydymo būdai: vietiniai, fototerapija, sisteminiai ir biologiniai. Tačiau žvynelinė nenuspėjama, todėl vienam žmogui itin padedantis gydymas, kitam gali būti neveiksmingas.
Kokie ligos simptomai?
Ligos pradžioje oda parausta, niežti, peršti, atsiranda įvairaus dydžio ir pavidalo mazgelių. Jie susilieja ir tada pasidaro dideli židiniai, kartais apimantys visą kūną. Mazgeliai greitai apsitraukia balkšvomis pleiskanomis. Jos lengvai nukrapštomos. Toje vietoje lieka plona rožinė plėvelė, kurią pažeidus pasirodo kraujo.
Liga turi 3 stadijas. Ją galima palyginti su banguojančia jūra. Liga tai aprimsta, tai kartojasi. Dažniausiai ligos simptomai išnyksta vasarą arba būnant prie jūros. Tada oda atrodo lyg sveika. Tačiau atėjus rudeniui ar pavasariui žvynelinė paaštrėja.
Gydymo būdai
Tradicinėje medicinoje žvynelinė yra gydoma tiek vietiškai, tiek sistemiškai. Gydytojai skiria antihistamininius, sunkiais atvejais hormoninius preparatus, vitaminus, adaptogenus. Izraelio gydytojai sukūrė naują preparatą, kurio pagrindinės sudedamosios dalys yra gaunamos iš gydomojo šaltinio, esančio prie Negyvosios jūros.
Šiais laikais yra sukurti veiksmingi dezintoksikacijos metodai, kuriais naudojamasi paaštrėjimo laikotarpiu. Gerų rezultatų duoda nespecifinė imunoterapija, kai į raumenis ar po oda sergančiajam žvyneline yra įleidžiama savo kraujo.
Vietiniam gydymui naudojami įvairūs kremai, tepalai, kurie veikia baktericidiškai. Turi uždegimą slopinamų gydomųjų savybių. Jie taip pat mažina niežulį. Žvynelinės gydymui yra labai svarbi fizioterapija - efektyvus gydymasis magnetiniu lauku. Geri rezultatai būna gydantis ozokeritu, parafinu, Negyvosios jūros purvu. Jie naudojami ir kaip profilaktinė priemonė.
Alternatyvioji medicina taip pat siūlo kelis gydymo būdus.
Hipnozė. Hipnozė ir įtaiga, kaip psoriazės gydymo būdai, buvo žinomi nuo senų senovės. Jau Egipte prieš tūkstančius metų žyniai žvynelinę gydė monotonišku dainavimu. Jis sukeldavo būseną, panašią į transą. Tokioje būsenoje sąmonė užleidžia vietą pasąmonei. Hipnozė organizmui padeda surasti būdą, kaip kovoti su liga, stresu, per pasąmonę yra gydoma oda.
Aromaterapija - tai vienas iš būdų, kai yra naudojami eteriniai aliejai, aliejaus suspensijos, kurios veikia bakterijas, virusus, raminamai slopina niežulį. Per aromaterapiją ligonio organizme atsiranda fitoncidų, kurie normalizuoja kai kurių organų funkcijas, mažina nerimo jausmą, atpalaiduoja.
Visa tai padeda greičiau sugyti odai ir ilgesnį laiką ligonio nebekankina žvynelinės simptomai.
Aromaterapija netinka tiems žmonėms, kurie negali pakęsti kai kurių kvapų.
Hidroterapija (gydymas vandeniu) yra labai svarbi gydant žvynelinę. Efektyvios vonios su įvairių vaistinių augalų nuovirais, antpilais, taip pat ir druskos vonios.
Maudymasis saunoje ar pirtyje pagerina sergančiojo būklę. Labai patariama išsiperti beržinėmis, ąžuolinėmis ar liepos vantomis, į kurias įrišta mėtų.
Fitoterapija (gydymas žolelėmis). Šiais laikais fitoterapija vis labiau prisimenama. Ji vis dažniau taikoma ir gydant žvynelinę. Gydydamasis žolelėmis ligonis tampa žvalesnis, su jomis gauna ir įvairių mikroelementų.
Smarkiai paūmėjusi žvynelinė gydoma žolelėmis, kurios veikia panašiai kaip kortikosteroidai.
Psichoterapija. Tiems sergantiesiems žvyneline, kurie lankosi pas psichologą ir moka atsipalaiduoti, tris kartus rečiau paaštrėja psoriazė. Atsipalaidavimais ir autogenine treniruote gydantis žvynelinę pasiekiama labai gerų rezultatų.
Homeopatija. Galima pabandyti gydytis ir homeopatiniais preparatais, bet, kaip yra pastebėję specialistai, jie nelabai padeda.
Akupunktūra. Masažuojant tam tikrus biologiškai aktyvius taškus žvynelinės išgydyti negalima, tačiau sergančiojo savijauta akivaizdžiai pagerėja.
Gydymas adatomis. Gydantis šiuo metodu adatos yra įvedamos į tam tikrus biologiškai aktyvius taškus. Šis metodas yra efektyvus ir duoda gerų rezultatų net kai žvynelinė yra smarkiai pažeidusi organizmą.
Juara rekomenduoja Natura House produktus su mahojinų ekstraktu. Produktus rasite čia.
Šaltinis: manosveikata.lt