Parduotuvėse parduodama neapsakoma gausybė odos priežiūros priemonių. Kurios iš jų tinka, pirmiausia priklauso nuo tavo odos tipo. Kiekvieno žmogaus oda yra kitokia, todėl turi išsiaiškinti, kurios priemonės tau geriausiai tinka.
Koks tavo odos tipas?
Normali oda - lygi ir švelni, neįtempta ir neparaudusi. Tai tiesiog ideali oda: visiškai sveika, stangri, lygi, švelni, rausva arba rusva ir su gera kraujotaka. Normali oda nei sausa, nei riebi, dažniausiai be spuogų ar išsiplėtusių porų. Ši oda, nors ir neriebi, šiek tiek blizga. Tokią odą galima atpažinti taip: jei veido vidurys (T - zona) riebesnis, o kraštai (skruostai, smilkiniai) sausesni, tokia oda vadinama normalia.Tose veido srityse, kurios labiau veikiamos saulės, vėjo, šalčio (nosis, kakta, smakras), riebalinių laikų veikla aktyvesnė ir odoje jos išsidėsčiusios tankiau. Riebalinės liaukos išskiria reikiamą kiekį riebalų, todėl ant odos viuomet yra tinkama apsauginis sluoksnis.
Prausimas ir priežiūra. Jei veidą prausi vandeniu ir muilu, naudok kuo mažiau įvairiais dažais nudažytą ar kvepiantį muilą, turintį daug aliejinių medžiagų. Net ir sveiką odą gali sudirginti muile esančios kvapiosios ir dažomosios medžiagos, todėl geriausiai tinka balti ir bekvapiai vaikiški muilai. Jei nori pašalinti makiažo likučius ar nuvalyti itin nešvarią veido odą, naudok valomuosius kremus arba pienelius. Pienelį gali nuplauti vandeniu, o kremą pirmiausia reikia nuvalyti kosmetine servetėle ir tik po to nuplauti vandeniu. Abiem atvejais po valymo veidą sudrėkink ir nusausink veidui skirtu nealkoholiniu losjonu.
Sausa oda - nelygi ir įtempta. Ji yra labai plona, jos poros susitraukusios: oda atrodo lygi ir stangri, tačiau ji neretai parausta ir atsiranda dėmių. Sausa oda yra matinė ir neblizga. Be to, ją labai tempia – ypač po prausimo apima jausmas, kad ji tarsi „vienu dydžiu per maža“. Sausa oda pleiskanoja, jautriai reaguoja į temperatūros svyravimus, linkusi į uždegimus, dažnai rausta. Dažnai būna jautri, paprastai kraujagyslių tinklas matomas, todėl kosmetines priežiūros priemones ir procedūras reikia rinktis itin atsargiai. Jos gali sudirginti. Pagrindinė sausos odos problema - drėgmės trūkumas. Sausos odos būklę nulemia du veiksniai: riebalų trūkumas ir odos dehidratacija. To priežastys gali būti paveldimumas arba dehidratacija.
Prausimas ir priežiūra. Šio tipo oda išskiria per mažai riebalų, todėl jos priežiūrai reikia naudoti aliejų ir drėkinamųjų medžiagų turinčių priemonių. Prausdamasis atsisakyk muilo ir naudok švelnius valomuosius kremus ir vandenį. Labai geros valomosios ir drėkinamosios medžiagos – grietinėlė ir pasukos. Jeigu odą itin smarkiai tempia, vietoj naktinio kremo gali naudoti gydomąjį pantenolio tepalą. Dieną rekomenduotume daug kartų naudoti drėkinamąjį kremą, kuris kartu yra geras makiažo pagrindas. Vieną kartą per savaitę odą gali palepinti drėkinamąja kauke.
Mišri oda - riebalų sluoksnis matomas ant kaktos ir nosies. Mišri oda pasižymi tuo, kad skruostų oda normali, o kaktos, nosies ir smakro – riebi. Ši vadinamoji T zona nuo riebalų net blizga ir čia dažniau atsiranda spuogų. Ant veido užtempk ploną kosmetinę skepetaitę ir nusiėmus pažiūrėk prieš šviesą. Taip lengvai atskirsi, kuri veido odos vieta išskiria riebalus.
Prausimas ir priežiūra. Veidui prausti geriausia naudoti riebų muilą arba švelnų valomąjį pienelį. Ką tik išvirta ir ataušinta ramunėlių arbata yra ideali mišrios odos valomoji priemonė. Ji visiškai nedirgina sausos odos ir kartu mažina uždegimą tose vietose, kur oda riebi. Po prausimo rekomenduotina naudoti du skirtingus odos losjonus: poras sutraukiantį losjoną riebiai odai ir švelnų sausai odai. Ypač gerai visam veidui tinka tonikas su hamamelio ekstraktu.
Riebi oda - ant viso veido matomas plonas riebalų sluoksnis. Sausa oda išskiria per mažai riebalų, o riebi jų išskiria per daug. Riebios odos kraujotaka prastesnė, ji yra gana stora, riebi, blizganti, su išsiplėtusiomis poromis, inkštiruota, didesnis pavojus atsirasti jaunatiniams spuogams. Riebi oda atsparesnė nei sausa, lėčiau sensta, joje vėliau atsiranda raukšlių, bet dulkės ir kiti nešvarumai, patekę ant odos ir susimaišę su jos riebalais, dažnai užkemša riebalines liaukas, taip atsiranda inkštirų. Riebios odos būklę gali nulemti paveldimumas, genetiniai pakitimai, virškinamojo trakto sutrikimai, mityba, lytinis brendimas, hormoninių tablečių vartojimas.
Prausimas ir priežiūra. Riebiai odai reikia itin daug priežiūros, nes tik prižiūrima ji bus lygi, graži ir be spuogų. Riebią odą ryte ir vakare reikia prausti vandeniu ir muilu arba specialiu valomuoju kremu. Valomasis pienelis nuplauna makiažo likučius ir įvairius nešvarumus. Ypač riebias vietas reikia nuvalyti alkoholiniu veido toniku. Spuoguotas vietas galima sudrėkinti toniku su hamamelio ekstraktu.
Jautri oda – labai sausa, pleiskanota ir į aplinkos poveikį reaguoja itin smarkiai. Jautri oda dažnai būna blyški, su matomomis kraujagyslėmis, dėmėta, linkusi pleiskanoti. Ji itin jautriai reaguoja į kosmetines priemones bei oro pokyčius. Tokią odą reikia itin rūpestingai prižiūrėti, jokiu būdu negalima eksperimentuoti su naujomis kosmetikos priemonėmis.
Prausimas ir priežiūra. Jautriai odai reikia naudoti tik hipoalergines priemones. Jų sudėtyje negali būti dažomųjų medžiagų ar alkoholio. Prieš pirkdama pasirinktas priemones, pirmiausia išbandyk mėginėlius. Taip pat rekomenduotina išbandyti pačios pasigamintą kosmetiką. Dėl alergijos pavojaus patartina naudoti dermatologiškai patikrintas priemones. Raudonas dėmes gali nesunkiai užmaskuoti odos spalvos arba žaliu maskuojamuoju pieštuku.