Pasaulio chemijos pramonė pagamina nesuskaičiuojamą galybę įvairiausių kosmetikos produktų, skirtų rankų odai. Kyla klausimas, kokius geriausia pasirinkti. Kokios rankų kremų sudedamosios kosmetinės ir gydomosios medžiagos yra veiksmingiausios? Plačiau aptarsime dažniausiai į rankų kremų sudėtį įeinančias medžiagas.
Rankų odą ypač veikia įvairūs aplinkos veiksniai – temperatūra, drėgmė, cheminis aplinkos užterštumas, todėl jai reikia nuolatinės apsaugos ir priežiūros.
Rankų odoje mažai riebalų, todėl dažnas rankų plovimas, ypač karštu ar šaltu vandeniu, sausina ją. Neprižiūrima rankų oda tampa sausa, šiurkšti, atsiranda pigmentinių dėmių, įtrūkimų.
Rankų kremai
Jie ne tik sumažina odos sudirgimą ir paraudimą, bet ir maitina bei drėkina odą, padeda užgyti žaizdoms bei įdrėskimams. Rankų kremai naudojami kaip apsauga, jie normalizuoja odos drėgmės balansą, neleidžia jai sausėti.
Kremų sudėtyje yra riebalų (glicerinas), riebaluose tirpių vitaminų (A, E, D, F), kitų biologiškai veiklių medžiagų (D-pantenolis, lecitinas), subalansuotas tam tikrų rūgščių kiekis. Į kai kurių kremų sudėtį įeina dezinfekuojamųjų medžiagų, įvairių ekstraktų ir aliejų.
Kosmetinių medžiagų poveikis odai
D-pantenolis. Drėkina odą, gydo uždegimus, skatina odos atsinaujinimo procesus.
Lecitinas (sojos). Tinka sausai odai, nes ją drėkina, minkština ir padeda pasisavinti kitas veikliąsias medžiagas.
Glicerinas. Naudojamas kaip drėkinamoji sudedamoji dalis, minkština odą.
Lanolinas (avių vilnos vaškas). Savo sudėtimi labai primena žmogaus odos riebalus, todėl lengvai įsigeria į odą ir padeda pasisavinti biologiškai veiklias sudedamąsias dalis. Minkština ir švelnina odą, šalina pleiskanojimą.
Obuolių rūgštis. Stangrina, balina, drėkina odą. Sudėtyje daug natūralių vaisinių rūgščių, padedančių odai natūraliai atsinaujinti, stabdo raukšlių formavimąsi.
Hialurono rūgštis. Viena iš pagrindinių odos audinio sudedamųjų dalių. Naudojama kaip veiksminga medžiaga reikiamam odos drėgmės kiekiui palaikyti.
Sviestmedžių sviestas. Viena iš veiksmingiausių priemonių, maitinančių, drėkinančių bei saugančių odą skatina odos ląstelių regeneraciją, gerina odos elastingumą, ypač tinka sudirgusiai ar pažeistai odai puoselėti.
Vitaminas A. Antioksidantas, kuris saugo odą nuo ragėjimo ir uždegimo, toksinų, stiprina nagus, neleidžia odai pleiskanoti, šerpetoti.
Vitaminas E. Antioksidantas, kuris stabdo odos senėjimą, slopina uždegimus, gerina rankų odos išvaizdą, spalvą, stabdo raukšlių formavimąsi.
Vitaminas F. Stiprina odos apsauginį sluoksnį, minkština odą, palaiko jos drėgmę.
Vitaminas C. Antioksidantas, stiprina odos imunitetą, tonusą, atsinaujinimą.
Alavijų (alijošių) ekstraktas. Ramina sudirgintą odą, pasižymi antibakteriniu veikimu, gerina toksinų šalinimą.
Liepžiedžių ekstraktas. Stiprina odos audinius ir padeda odai pasisavinti trūkstamas medžiagas. Tai puiki priemonė šiurkščiai ir raukšlėtai rankų odai gaivinti ir stangrinti.
Bičių pikio ekstraktas. Sakinga biologiškai veikli medžiaga, labai naudinga rankų odai. Tai natūralus produktas, turintis stiprų uždegimą slopinantį poveikį ir skatinantis odos atsinaujinimą.
Daigintų kviečių ekstraktas. Pasižymi regeneruojamosiomis ir antioksidancinėmis savybėmis. Saugo odą nuo aplinkos užterštumo, palaiko natūralų jos drėgnumą, minkština ir ramina.
Medaus ekstraktas. Drėkina odą, teikia stangrumo, elastingumo bei dezinfekuoja.
Medetkų ekstraktas. Tonizuoja rankų odą, skatina jos atsinaujinimą, gerina kraujotaką.
Ramunėlių ekstraktas. Slopina uždegimą, alergiją, skatina odą gyti. Švelnina, valo odą, stimuliuoja odos atsinaujinimą.
Šalavijų ekstraktas. Dezinfekuoja, gydo, sutraukia, minkština, šiek tiek dezodoruoja odą.
Arbatmedžio aliejus. Pasižymi antivirusinėmis bei gydomosiomis savybėmis. Valo ir dezinfekuoja rankų odą.
Ricinos aliejus. Kosmetikoje naudojamas rankų odai minkštinti.
Sojos aliejus. Stangrina ir drėkina rankų odą.
Šaltalankių aliejus. Saugo rankų odą nuo laisvųjų radikalų, ramina, maitina, minkština, gydo įvairiausius odos pažeidimus.
Parengė Inga MARKŪNAITĖ
"Sveikas žmogus" 2006 m. Nr. 10